Vlastný vs. kúpený softvér

Vývoj na mieru alebo kúpa? Akú sú výhody? Aké sú rizíka?

Prečo sa oplatí vybrať hotový produkt namiesto vývoja vlastného softvéru na mieru?

Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké úskalia môže predstavovať vývoj vlastného softvéru a prečo je pre firmy, lepšou cestou si kúpiť hotové riešenie. 


Pre malé a stredne firmy je voľba medzi hotovým softvérom a vývojom na mieru často otázkou, ktorá má zásadný vplyv na ich podnikanie. Na prvý pohľad môže vývoj vlastného softvéru znieť lákavo. Veď kto by nechcel systém presne podľa svojich predstáv? Avšak tento proces prináša mnoho výziev a nákladov, ktoré často prevyšujú výhody. Pre väčšinu firiem je práve výber hotového riešenia nielen efektívnejší ale aj ekonomicky výhodnejší. Poďme sa pozrieť na dôvody, prečo je to tak.


1. Náklady na vývoj.

Vývoj softvéru na mieru je finančne veľmi náročným procesom. Firmy, ktoré sa rozhodnú ísť touto cestou, musia byť pripravené investovať značné finančné prostriedky do procesu celého vývoja - od analýzy a návrhu, cez vývoj, testovanie až po implementáciu. Pre menšie firmy sú všetky tieto náklady často krát príliš vysoké a práve preto je kúpa hotového riešenia, ako je napríklad naše CRM Mango, jedinou a jasnou voľbou. Mango prichádza s jasne stanovenými cenovými plánmi, takže vás nič nezaskočí. Môžete si vybrať také riešenie, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám a rozpočtu. 


2. Časová náročnosť a komunikácia.

Proces vývoja softvéru na mieru, vyžaduje veľmi veľa času a spolupráce. Firmy musia dostať jasné zadanie, neustále komunikovať s vývojármi a pravidelne testovať výsledky, aby sa zabezpečilo, že konečný výstup bude podľa predstáv. Často sa stáva, že tento proces komunikácie je časovo naozaj veľmi náročný a zdĺhavý, a to najmä pre firmy, ktoré nemajú interných expertov na IT. Pri hotovom riešení sa táto časová náročnosť minimalizuje - stačí sa zamerať na implementáciu a využitie systému. 


3. Neustále aktualizácie a údržba.

Vývoj softvéru nekončí jeho prvým nasadením. Systém potrebuje pravidelnú starostlivosť v podobe aktualizácií. Zabezpečuje sa tým jeho bezpečnosť a stabilita. Zároveň musí byť natoľko dynamický aby odpovedal na nové potreby trhu. K tomuto bloku práce patrí aj kontrola serverov, monitorovanie bezpečnostných hrozieb a zálohovanie údajov. Tieto úlohy sú nielen finančne náročné ale aj z pohľadu ľudských zdrojov. Treba jednoducho zabezpečiť, kto bude všetky tieto úkony robiť. Hotové riešenie však zabezpečuje všetky tieto úlohy za vás - aktualizácie, monitorovanie aj zálohovanie sú súčasťou služby. 


4. Znalosť a odborné schopnosti.

Vývoj vlastného softvéru vyžaduje, aby firma mala interné alebo externé odborné kapacity, ktoré vedia nielen softvér vyvíjať ale aj zabezpečiť jeho dlhodobé fungovanie. Navyše celý vývojový tím musí mať dostatočnú skúsenosť a zručnosti na riešenie problémov, ktoré môžu vzniknúť po nasadení systému. Pri hotovom riešení máte istotu, že sa o systém starajú experti, ktorí zabezpečia jeho spoľahlivý chod.


5. Overené riešenie.

Hotový softvér je často používaný tisíckami užívateľov po celom svete. To znamená, že je pravidelne testovaný, zdokonaľovaný a podporovaný skúseným tímom vývojárov. Riziko, že softvér nebude fungovať podľa očakávaní, je preto minimálne.


Referencie


6. Škálovateľnosť.

Mnohé hotové softvéry umožňujú jednoduché rozšírenie funkcionalít alebo zvýšenie kapacity podľa rastúcich potrieb vašej firmy. Ak napríklad prejdete od malého tímu k veľkej spoločnosti, väčšina riešení ponúka balíky, ktoré umožnia hladký a plynulý prechod. 


7. Riziko neúspechu.

Ak vlastný softvér nesplní očakávania, firma môže čeliť značným stratám a to jednak finančným ale aj časovým. Ak kupujete hotové riešenie, overené riešenie, tak sa vyhnete týmto rizikám. 


8. Integrácia s inými nástrojmi.

Hotové softvéry sú často pripravené na integráciu s ďalšími obľúbenými nástrojmi , ako napríklad účtovné softvéry, dochádzkový systém alebo e-mailové služby. Táto vlastnosť vám umožní rýchlo a efektívne zapojiť nový softvér do existujúcich procesov.


Prepojené produkty - služby.



Kedy sa oplatí investovať do vlastného softvéru?

Vývoj vlastného riešenia môže mať svoje opodstatnenie najmä pre veľké firmy, ktoré majú špecifické požiadavky, ktoré im hotové produkty nedokážu pokryť. Takéto firmy majú často krát vlastné IT oddelenia a dostatok prostriedkov na to, aby si dlhodobý vývoj a údržbu mohli dovoliť. Ide o strategické rozhodnutie, ktoré si vyžaduje dôkladnú analýzu potrieb, nákladov a dostupných zdrojov.  Pre ostatné firmy je však rozumnejšie vybrať si hotové riešenie, ktoré im prinesie okamžitú hodnotu a umožní sa sústrediť na rast ich podnikania.


Investícia do hotového CRM systému ako je napríklad Mango, je pre väčšinu malých a stredných firiem oveľa výhodnejšie riešenie. Ponúka riešenie, ktoré je pripravené na použitie, má za sebou tím odborníkov, ktorí sa starajú o jeho údržbu a bezpečnosť a minimalizuje čas a náklady spojené s jeho implementáciou. Ak teda nehľadáte extrémne špecifické riešenie, ktoré si nemôžete nájsť na trhu, tak hotový produkt je tou správnou cestou, ako ušetriť peniaze, čas a energiu. 


Zhrnutie

Pozrime sa na porovnanie kúpy hotového systému verzus vývoju vlastného pre 20 aktívnych užívateľov aplikácie :


Vývoj vlastného softvéru
Používanie CRM Mango
Pracnosť & výkon
 Potreba interného projekt manažéra 
Áno
 Nie
 Nasadenie do plného pracovného výkonu
1 - 2 roky
1 týždeň 
 Riziko, že dodávateľ po čase nebude mať záujem už upravovať vytvorený systém  
Áno
 Nie
 Vývoj vlastných funkcií na mieru      
Áno
Áno, za poplatok
 Úroveň bezpečnosti      
 Nízka
Vysoká
 Riziko odmietnutia softvéru zamestnancami a tak stráta investície do vývoju
Áno
Nie
 Plná kontrola nad vývojom a smerovaním 
 Áno
Nie
Náklady
 Jednorázové náklady na vývoj softvéru - cena programátorov
50 000 Eur
0 Eur
Mesačné náklady na správu a licencie (server, licencie, zálohovanie, dátové úložisko)
150 Eur
300 Eur
 Mesačné náklady na update a ďalší vývoj - cena programátorov
 500 Eur
0 Eur
 Alikvotné mesačné náklady na interného zamestnanca riadiaceho vývoj a podporu systému (počítame 20% z pracovného času)
500 Eur
0 Eur
 Ročné náklady na penetračné testy a iné bezpečnostné opatrenia
 5000 Eur
0 Eur
Spolu investícia za 5 rokov
144 000 Eur
18 000 Eur

* Porovnanie vyššie slúži ako príklad, nie je dogmou. Treba vždy myslieť na individuálne parametre firmy.

Ak by sme použili vyššie uvedené porovnanie a prepočítali si investíciu do vlastného systému napríklad na 5 rokov tak podľa príkladu vyššie by sme za systém zaplatili odhadom 144 000 Eur.

Na rozdiel za používanie nášho Manga, by ste zaplatili len 18 000 Eur, čo nie je ani 13% zo sumy vlastného softvéru.

Samozrejme takéto porovnanie bude vždy odlišné pre každú firmu, pretože každá firma je iná aj veľkosťou aj potrebami, ale vo všeobecnosti platí, že vývoj vlastného softvéru je určený primárne pre veľké a bohaté spoločnosti.

Ak stále váhate či zvoliť hotové riešenie alebo vývoj na mieru, kontaktujte nás - radi vám poradíme a pomôžeme vybrať tú najlepšiu možnosť pre vašu firmu. 


Sme tu pre vás!


späť na blog

Registrácia trvá chvíľu, výsledky uvidíte hneď.
Zaujalo Vás, čo Mango ponúka? Stačí sa registrovať a mesiac máte všetky funkcie zadarmo!